Po pěti letech pilné práce přichází Martin celovečerní dokumentární debut Jiříkovo vidění. V něm se frontmanka se svým otcem vědcem vydává na dobrodružnou cestu. Během putování s jeho ideou Globální uhlíkové daně nahlížejí do různých světů, kde s nimi nikdo nepočítá. Marta své zážitky vkládá do písní, které osidlují v zásadních momentech film a svoje místo mají i na stejnojmenném soundtracku, který předchází vstupu filmu do kinosálů. Soundtrack si můžete poslechnout od 13. října, v kinech se film objeví 2. listopadu.

Jak je u Budoáru staré dámy zvykem, užijete si hraní se slovy; tentokrát i v angličtině, se kterou si s potřebným nadhledem Marta pohrává. Nová jsou také témata – ne jen osobní, ale i angažovaná. Např. hned v úvodu filmu Marta zpívá na pařezu, a za ní kácí stromy harvestor: Zatímco já prožívám žal environmentální, envirofatální a zamačkávám slzu v oku, můj otec luští sudoku, a ponouká Marta svého otce vědce k akci.

“Během tří let jsme se dostali z kuchyně až na klimatické summity. V rozhovorech s odborníky, aktivisty, politiky i mezi sebou jsem chtěla prověřit, proč by svět nemohl fungovat tak, jako v otcově vizi – v Jiříkově vidění.”, říká Marta. Co se hudby týče, je přímočará a jde k jádru věci. Naštvaná Marta se například v písni Climate Lament drápe na běžkách hlínou a s dikcí rapera se do toho opírá: Hlasuju pro zachovat čtyři roční doby a nenechám, a nenechám se odbýt. V jiné hudební miniatuře Thank You for Your Kind Reply zase shrnuje otcovo neutuchajícíneutichající úsilí oslovit pomocí dopisů osobnosti z celého světa.

“Na desce jsou i skladby, které se nakonec do filmu nedostaly. Třeba křehká Held my hand, kterou inicioval zážitek ze spikleneckého výstupu s tátou na klimatické stávce. Nebo je to Mother Warning, kdy ke mně v obavách, jestli jsme se nezbláznila, promlouvá mamka. V refrénu ji uklidňuji: Neboj „Jen co zachráním planetu vrátím se domů“. V písni Razor tool or Knife se zase ukazuje, jak mě to všechno dohnalo… že natočit film, který má změnit svět, je velká porce i pro mě,” směje se Marta

“Když se lidi spolu nedokážou domluvit, mohli by to spolu zkusit zazpívat!” Marta se svým otcem Jiřím a bratrem Štěpánem, spolu-zakladatelem kapely, složili hit, My Daddy Always Knew What to Do / Tax The Carbon Globally, ve kterém se nejprve navzájem přesvědčí o svých schopnostech i nedostatcích a pak roztančí a rozezpívají lidi k akci, která by mohla planetě skutečně pomoci. A to také můžete zažít na speciálních koncertech s hosty!